Horolezecká abeceda - ilustrace

VÝROČÍ: 1. 3. 1872 – byl vyhlášen první národní park v historii


VÝROČÍ: 1. 3. 1872 – byl vyhlášen první národní park v historii
1.3.2009 Dnes si připomínáme vyhlášení nejstaršího národního parku na světě. 1. března 1872 byl Kongresem Spojených států amerických zřízen Yellowstone National Park.

Yellowstone NP rozkládající se na ploše 8.983 km2, o šířce 88,5 km a délce zhruba 98 km, se nachází se v severozápadní části Wyomingu (91% parku), na severu částečně zasahuje do Montany (7,6% parku) a na jihozápadě i do státu Idaho (1,4% parku). Yellowstone je lákavý především svojí rozmanitostí. Najdete zde mimo jiné hluboké kaňony kterými protéká řeka Yellowstone, rozsáhlé lesy, skály, horská jezera, vodopády, erodované lávové proudy či fosilní lesy. Přímo v terénu lze sledovat vulkanickou aktivitu. „Bublající bahno“, horké prameny a gejzíry, kterých zde je přes 10.000 se staly přímo symbolem yellowstounského národního parku. Nejznámějším gejzírem je Old Faithful (starý spolehlivec), který zcela spolehlivě tryská každých 79 minut do výšky 36 metrů.

Mapa NP ze stránek nps.govMapa NP ze stránek nps.gov
Park, který proslul zejména svojí geotermální aktivitou a činnými vulkány, je však především unikátním souborem mimořádně zachovalých ekosystémů typických pro severské mírné pásmo. Přibližně 5% plochy parku pokrývá voda, 15% louky a 80% je zalesněno. Na území NP žijí stovky druhů obratlovců (řada z nich z kategorie ohrožených nebo dokonce kriticky ohrožených), jedinečné je i bohatství druhů a společenstev rostlinných. Právě unikátní možnost pozorovat volně žijící živočichy a jejich životní projevy v přirozeném prostředí a z bezprostřední blízkosti, sem každoročně láká milovníky přírody, přírodovědce či fotografy z celého světa. Z velkých zvířat jsou pozoruhodná volně se pasoucí stáda bizonů amerických, jelenů wapiti (poddruh jelena lesního) i losů, silná je např. populace medvědů grizzly, vzácností není ani puma americká, hojné jsou psovité šelmy, zejména kojoti prérioví.

Yellowstone National Park má rovněž značný kulturně historický význam, neboť je zároveň důležitou archeologickou lokalitou, ve které je doloženo lidské osídlení trvající 11000 let. V průběhu posledních sta let zde byla zkoumána více než tisícovka archeologických lokalit, nachází se zde řada sídelních objektů dokládajících kultury původních Američanů. V současnosti, kromě značného významu vědeckého, narůstá i rekreační využití národního parku, který nabízí téměř nekonečné možnosti rybolovu, vodáckých sportů, trekingu a hikingu i horolezectví.

-tof-


Zpět na hlavní stranu

Newsletter

Chcete-li dostávat informace o novinkách na tomto serveru, zadejte prosím Váš email.

Reklama

Nakladatelství Epocha s.r.o.

Nakladatelství Epocha
nabízí ze své produkce:

Reinhold Messner
GOBI
poušť ve mně

Cena při nákupu přes
e-shop je 269 Kč.
Informace a možnost
zakoupení zde

Inzerenti a partneři

Petzl

TENDON - horolezecká a statická lana a příslušenství

Penzion U Skalního potoka

Horyinfo

Specialista na knihy o horách

horoLEZECKÉ průvodce.cz

Sportovní škola BEN

HOROKUPECTVÍ - Knihy a ostatní o horách a lezení

Karavanseráj: libanonská a indická restaurace

Vertical Sport

Krásy Slovenska Online

ČSOP

Přípluv

HedvábnáStezka.cz: chytřejší než velbloud

FelsenWelt

Občanské sdružení Surya

Nadační fond Inka

Himálajské centrum v Praze

BRDY

BRDY.org

Mountain Wilderness

Ekolist.cz

Copyright © 2007-2024

Všechna práva vyhrazena
Tomáš Frank & SHA
Design: K.Karasz & R.Kvasňa
HTML,CSS,PHP: Roman Kvasňa
Optimalizováno pro IE7+8 a FF2+3 rozlišení 1024x768 a vyšší

Krásné hory