Horolezecká abeceda - ilustrace

OSOBNOST: Smutná zpráva z "horosvazu" - Stanislav Šilhán


Smutná zpráva z horosvazu
3.11.2008 V sobotu 1. listopadu nás ve věku nedožitých čtyřiapadesáti let opustil kamarád a veskrze dobrej chlap; Stanislav „Vagón“ Šilhán.

Je smutné, že v posledních patnácti letech jsme se potkávali hlavně – a nakonec vlastně výhradně na schůzích a při nejrůznějších pracovních setkáních. Na horách jsme se naposledy potkali také pracovně – při školení instruktorů ČHS a pohříchu ten zájezd už také spadá do minulého století.

Je smutné, že už nikdy nezrealizujeme žádnou společnou taškařici, neposedíme, nepoklábosíme. Ty poslední dva projekty už také Stando nedotáhneme. Už si nikdy nebudeme lámat hlavu, který z nás je na řadě s placením piva… Mám pocit, že s tím pivem jsem na řadě já.

Sbohem kamaráde


Standa ve Švýcarsku – osmdesátá léta minulého století, Foto: archiv old.horosvazStanislav Šilhán (21. 12. 1954 – 1. 11. 2008)

Standa Šilhán patřil k české lezecké špičce sedmdesátých a osmdesátých let. Duší pískař, „chlápek ze severu“ absolvoval řadu výstupů a prvovýstupů nejenom na českém a německém pískovci či jizerskohorské žule, ale i v Alpách, kde začal působit v rámci tehdejšího výběrového družstva již v polovině sedmdesátých let, tenkrát mj. v partě s „Lančem“ – Mírou Šmídem. V polovině let osmdesátých se přesunul do hor nejvyšších: r. 1984 se zúčastnil expedice, jejímž cílem byla západní stěna Dhaulagiri I., v r. 1988 zamířil s další expedicí k západní stěně Annapurny I., v r. 1990 stanul na osmitisícovce Dhaulagiri I, v r. 1994 na Cho Oyu a v r. 1997 na Gasherbrumu I.

Standa byl zároveň jedním z prvních českých podnikatelů v outdoorové branži. Jím založená a vlastněná firma Vertical Sport v Jablonci nad Nisou má své kořeny v roce 1989, na českém trhu zastupuje mj. legendární značky Petzl, MSR, či Karrimor.

Od osmdesátých let minulého století až do současnosti se Standa rovněž angažoval jako funkcionář Českého horolezeckého svazu. Působil řadu let jako trenér, člen komise alpinismu, člen metodické komise a v neposlední řadě i člen svazového výkonného výboru.

Zůstává zde po něm mnoho užitečné práce, krásných cest a kamarádů, v jejichž vzpomínkách bude Standa žít dál, ale hlavně jeho rodina... Žena a děti. Těm nezbývá než přát hodně sil v této těžké chvíli, a vyslovit upřímnou soustrast.

Tomáš Frank


Setkání kamarádů a rozloučení se Standou proběhne v neděli 16. 11. t.r. v 10.30 ve Skaláku.


Zpět na hlavní stranu

Newsletter

Chcete-li dostávat informace o novinkách na tomto serveru, zadejte prosím Váš email.

Reklama

Nakladatelství Epocha s.r.o.

Nakladatelství Epocha
nabízí ze své produkce:

Reinhold Messner
GOBI
poušť ve mně

Cena při nákupu přes
e-shop je 269 Kč.
Informace a možnost
zakoupení zde

Inzerenti a partneři

Petzl

TENDON - horolezecká a statická lana a příslušenství

Penzion U Skalního potoka

Horyinfo

Specialista na knihy o horách

horoLEZECKÉ průvodce.cz

Sportovní škola BEN

HOROKUPECTVÍ - Knihy a ostatní o horách a lezení

Karavanseráj: libanonská a indická restaurace

Vertical Sport

Krásy Slovenska Online

ČSOP

Přípluv

HedvábnáStezka.cz: chytřejší než velbloud

FelsenWelt

Občanské sdružení Surya

Nadační fond Inka

Himálajské centrum v Praze

BRDY

BRDY.org

Mountain Wilderness

Ekolist.cz

Copyright © 2007-2023

Všechna práva vyhrazena
Tomáš Frank & SHA
Design: K.Karasz & R.Kvasňa
HTML,CSS,PHP: Roman Kvasňa
Optimalizováno pro IE7+8 a FF2+3 rozlišení 1024x768 a vyšší

Krásné hory