Horolezecká abeceda - ilustrace

Horolezecká abeceda je pokřtěná


Křest. Kmotři Václav a Zuzana přidržují, Bláža posypává...Křest. Kmotři Václav a Zuzana přidržují, Bláža posypává...
17.01.2008 Pískem z nejmenované české lezecké oblasti byla včera v čajovně Klubu cestovatelů Karavanseráj slavnostně pokřtěna Horolezecká abeceda. Kmotry knihy se stali nejúspěšnější československá horolezkyně padesátých let Blažena Karasová a nejúspěšnější český horolezec let sedmdesátých Václav Širl, který knihu rovněž lektoroval, a herečka Zuzana Kajnarová.

Výměna autogramů. Autoři Luboš Moravčík a Tomáš KublákVýměna autogramů. Autoři Luboš Moravčík a Tomáš Kublák
Křtu Horolezecké abecedy se za pozorného dohledu představitelů především outdoorových médií zúčastnila převážná většina členů autorského kolektivu, většina lektorů knihy a další hosté, počínaje členy realizačního týmu (mj. grafik Karel Karász, redaktorka Pavlína Machková, webmaster Roman Kvasňa) přes bývalé špičkové horolezce, horolezecké funkcionáře, instruktory a trenéry, techniky a bezpečáky např. Petra Jandíka, Jana Prokeše, Petra Schnabla, Jana Poláka, Karla Kocourka, Jana Puše až po předsedkyni Českého horolezeckého svazu Alenu Čepelkovou a tajemnici České speleologické společnosti Veroniku Vlčkovou. Všem ctěným hostům tímto děkujeme.
Další lektor. Jan Puš vedle Heleny Říhové, v pozadí PaličDalší lektor. Jan Puš vedle Heleny Říhové, v pozadí Palič
Zcela zvláštní poděkování si zaslouží kolektiv OutdoorFóra, který v Klubu cestovatelů s posledními zbylými autory statečně hájil pozice až do zavírací hodiny.

Honza Boček při autogramiáděHonza Boček při autogramiádě
Určitým neúspěchem se ukázala třetí soutěž na našich stránkách, jejíž výherce měl být na křtu vylosován. Narozdíl od soutěží předcházejících, ve kterých jsme přijaté správné odpovědi počítali na stovky, tentokrát Chána nikdo nepoznal. Hora na obrázku je Chan Tengri, avšak na historické fotografii (s poměrně malým zaledněním), a fotografovaný z poněkud nezvyklého pohledu. Připravujeme proto novou soutěž o stejné ceny.

-red-
Foto (všech 10 fotografií na této stránce): Jan Polák
(www.horyinfo.cz)


Kmotři knihy a hosté:

Blažena Karasová-Cvrková (nar. 1922)

Blažena (Bláža) Karasová - CvrkováBlažena (Bláža) Karasová - Cvrková
Mistryně sportu, přední československá horolezkyně padesátých let, absolvovala řadu významných výstupů a prvovýstupů zejména na Kavkaze, v Tatrách a Alpách.
Dlouholetá trenérka československého reprezentačního družstva žen, zakladatelka mezinárodního sdružení RHM při UIAA.

Blažena Karasová rovněž působila v metodické oblasti. Zajímavostí může být, že se minimálně jako ilustrátorka podílela téměř na všech významných českých učebnicích horolezectví. Poprvé v r. 1944, kdy se podílela na příručce Horolezecká abeceda Františka Kutty, naposledy v r. 1990, v poslední souhrnné české učebnici Horolezectví od Vladimíra Procházky.

Václav Širl (nar. 1944)

Lektor a kmotr knihy v jedné osobě. Václav ŠirlLektor a kmotr knihy v jedné osobě. Václav Širl
Mistr sportu, přední československý horolezec sedmdesátých let. Působil mj. v norském pohoří Romsdale (zimní výstup stěnou Trollů), v Alpách, na Kavkaze i Tatrách. Na českých pískovcích absolvoval více než tisíc výstupů a prvovýstupů. Dodnes je aktivním horolezcem.

Jako metodik a publicista úzce spolupracoval s předním slovenským teoretikem Ivanem Dieškou, podílel se na několika mimořádných a svojí koncepcí ojedinělých publikacích (I. Dieška: Horolezectvo-Encyklopédia; I. Dieška, V. Širl: Horolezectví zblízka).

Působil rovněž v týmu Horolezecké abecedy, kterou lektoroval a připomínkoval.

Zuzana Kajnarová (nar. 1982)

Zdeněk Pobuda a dvě kmotřičky; Zuzana Kajnarová a Bláža KarasováZdeněk Pobuda a dvě kmotřičky; Zuzana Kajnarová a Bláža Karasová
Po maturitě na víceletém gymnáziu v Ostravě absolvovala Divadelní akademii múzických umění v Praze. Poté nastoupila do angažmá v Městských divadlech pražských, kde účinkuje dodnes. Kromě divadelní činnosti se věnuje také filmové, televizní a rozhlasové tvorbě a dabingu. V létě zazářila v rámci Letních Shakespearovských slavností na Pražském Hradě ve hře Bouře. Aktuálně ji můžete vidět např. v divadle Rokoko v inscenacích Hra vášní a V jámě lvové.

Role kmotry se ujala ráda i proto, že má blízký vztah k horám a turistice, který získala již v dětství v turistickém oddíle. „Kniha je krásná, a myslím, že může zaujmout nejen horolezce, ale i všechny příznivce přírody, turistiky a outdoorových sportů. Navíc může kniha jistě pomoci zachránit životy mnoha mladých sympatických horolezců.“ ;-)

Více informací zde:

www.mestskadivadlaprazska.cz/herci/zuzana-kajnarova-18.html
www.cfn.cz/detail_osoba.php?oid=101176
www.osobnosti.cz/zuzana-kajnarova.php


Další informace o průběhu křtu např.:

Paličův zanedbatelný sněhoblog
HoryInfo.cz
HO Vsetín
Lezec.SK
Sportovni.net

Co o nás napsala ČTK:

Kniha Horolezecká abeceda má pomoci začátečníkům i zkušeným

Ivan Rotman podepisuje  knížku Jakubu LeníčkoviIvan Rotman podepisuje knížku Jakubu Leníčkovi
Praha 15. ledna (ČTK) – Nikoli tradičním sektem, ale pískem ze skal křtili dnes autoři v čajovně Klubu cestovatelů Karavanseráj knihu s názvem Horolezecká abeceda. Rozsáhlá publikace má pomoci začátečníkům i zkušeným milovníkům hor ve všech odvětvích lezení a pobytu ve vysokohorském prostředí, autoři pod vedením Tomáše Franka z vydavatelství Epocha kladli rovněž velký důraz na bezpečnost a prevenci kritických situací a zranění. „Je to největší a nejrozsáhlejší kniha, která tady o horolezectví kdy vyšla,“ glosoval Frank v rozhovoru pro ČTK publikaci o více než 600 stranách. „V České republice sedmnáct let taková kniha nevyšla. Snažili jsme se tam nacpat mimo jiné i všechno vědění pro začínající horolezce, co by všechno měli znát a umět,“ uvedl Frank, vedoucí devítičlenného kolektivu autorů.

Zleva Tomáš Frank, Václav Širl, Zdeněk Pobuda, Zuzana KajnarováZleva Tomáš Frank, Václav Širl, Zdeněk Pobuda, Zuzana Kajnarová
Alena Čepelková komentuje knihu. Zleva Frank, Čepelková, Širl, KarasováAlena Čepelková komentuje knihu. Zleva Frank, Čepelková, Širl, Karasová
Kniha pojednává o skalním lezení, klasickém horolezectví a expedičním lezení, vysokohorské turistice, o zajištěných cestách, takzvaných feratách, skialpinismu, speleoalpinismu v jeskyních či canyoningu, jak se říká slaňování ve vodopádech. „Soustředili jsme se také na problematiku bezpečnosti, meteorologie či geologie, což s pobytem v horách úzce souvisí,“ upozornil Frank. V publikaci se čtenáři také dozvědí vše o problematice lavinového nebezpečí. Kolektiv autorů pracoval na publikaci takřka tři roky. „Kniha je velmi komplexní, popisujeme tam i záchranné techniky,“ uvedl Frank, bývalý předseda Bezpečnostní komise Českého horolezeckého svazu (ČHS).

„My jsme mu říkali, hrobařík‘,“ řekla s úsměvem a trochou nadsázky přítomná předsedkyně ČHS Alena Čepelková. „Tak snad ta kniha přispěje i k tomu, aby na horách bylo co nejméně úrazů,“ dodala.

(www.ctk.cz)


Fotografie z křtu jsou i s popiskami ke stažení k dispozici ZDE. Naleznete zde i obálku knihy v PDF.

-red-
Foto (všech 10 fotografií na této stránce): Jan Polák
(www.horyinfo.cz)


Zpět na hlavní stranu

Newsletter

Chcete-li dostávat informace o novinkách na tomto serveru, zadejte prosím Váš email.

Reklama

Nakladatelství Epocha s.r.o.

Nakladatelství Epocha
nabízí ze své produkce:

Reinhold Messner
GOBI
poušť ve mně

Cena při nákupu přes
e-shop je 269 Kč.
Informace a možnost
zakoupení zde

Inzerenti a partneři

Petzl

TENDON - horolezecká a statická lana a příslušenství

Penzion U Skalního potoka

Horyinfo

Specialista na knihy o horách

horoLEZECKÉ průvodce.cz

Sportovní škola BEN

HOROKUPECTVÍ - Knihy a ostatní o horách a lezení

Karavanseráj: libanonská a indická restaurace

Vertical Sport

Krásy Slovenska Online

ČSOP

Přípluv

HedvábnáStezka.cz: chytřejší než velbloud

FelsenWelt

Občanské sdružení Surya

Nadační fond Inka

Himálajské centrum v Praze

BRDY

BRDY.org

Mountain Wilderness

Ekolist.cz

Copyright © 2007-2024

Všechna práva vyhrazena
Tomáš Frank & SHA
Design: K.Karasz & R.Kvasňa
HTML,CSS,PHP: Roman Kvasňa
Optimalizováno pro IE7+8 a FF2+3 rozlišení 1024x768 a vyšší

Krásné hory