93 VÝROČÍ: 18. 1. 1997 dokončil Bőrge Ousland pěší přechod Antarktidy - Horolezecká abeceda: vzdělávání, bezpečnost, metodika, učebnice, skripta, informace, kurzy
Horolezecká abeceda - ilustrace

VÝROČÍ: 18. 1. 1997 dokončil Bőrge Ousland pěší přechod Antarktidy


VÝROČÍ: 18. 1. 1997 dokončil Bőrge Ousland pěší přechod Antarktidy18.01.2023 Známý norský polárník Börge Ousland, ale i horolezec, fotograf a spisovatel se stal prvním člověkem v historii, kterému se podařil pěší přechod nejjižnějšího kontinentu. Na cestu vyrážel 15. listopadu 1996 a přechod napříč Antarktidou tedy zvládl za neuvěřitelných 64 dnů.Alone across Antarctica, kniha o sólovém přechodu z r. 1997 s předmluvou Edmunda Hillaryho
Alone across Antarctica, kniha o sólovém přechodu z r. 1997 s předmluvou Edmunda Hillaryho

Polární kariéru zahájil Ousland již v osmdesátých letech přechodem Grónska, v roce 1990 byl účastníkem prvního pěšího dosažní severního pólu bez podpory, a v roce 1994 stejným způsobem dosáhl severního pólu sólo.

O sólový přechod Antarktidy se Ousland v r. 1996-1997 pokusil již podruhé. První pokus, při kterém chtěl přejít kontinent přes jižní pól, v roce 1995 musel vzdát pro zranění. Pólu však dosáhl, a stal se prvním člověkem v historii, který dosáhl obou zemských pólů vlastními silami, tedy na lyžích. Na svoji druhou cestu Antarktidou od Berkner Weddell a po překonání 2845 km cestu ukončil na základně McMurdo na pobřeží Rossova moře, přičemž překonával výšku značně přesahující 3000.

Přechodem Antarktidy se však stále ještě nespokojil. V roce 2001 přešel jako první Arktidu ze Sibiře do Kanady. V roce 2006 se ve společnosti jihoafrického cestovatele Mika Horna vydal rovněž k severnímu pólu a oba polárníci se stali se prvními lidmi, kteří za arktické zimy přejeli bez jakékoli pomoci zamrzlý Severní ledový oceán. Na cestu se vydali 15. ledna 2006 a celou cestu, při níž na lyžích překonali vzdálenost 1000 km dokončili 23. března téhož roku. Přechod byl navíc komplikován zdravotními potížemi, které Horna postihly v posledních dnech expedice, kdy se musel s pomocí antibiotik vypořádat s infekcí. V současné době se věnuje dalším projektům. Působí v Arktidě, Antarktidě i Patagonii, v Himálaji dvakrát překonal hranici 8000m. Je autorem řady knih a filmů věnovaných svým expedicím.
-tof-

Repro: archiv www.horolezeckaabeceda.czTento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2010.


Zpět na hlavní stranu

Newsletter

Chcete-li dostávat informace o novinkách na tomto serveru, zadejte prosím Váš email.

Reklama

Nakladatelství Epocha s.r.o.

Nakladatelství Epocha
nabízí ze své produkce:

Reinhold Messner
GOBI
poušť ve mně

Cena při nákupu přes
e-shop je 269 Kč.
Informace a možnost
zakoupení zde

Inzerenti a partneři

Petzl

TENDON - horolezecká a statická lana a příslušenství

Penzion U Skalního potoka

Horyinfo

Specialista na knihy o horách

horoLEZECKÉ průvodce.cz

Sportovní škola BEN

HOROKUPECTVÍ - Knihy a ostatní o horách a lezení

Karavanseráj: libanonská a indická restaurace

Vertical Sport

Krásy Slovenska Online

ČSOP

Přípluv

HedvábnáStezka.cz: chytřejší než velbloud

FelsenWelt

Občanské sdružení Surya

Nadační fond Inka

Himálajské centrum v Praze

BRDY

BRDY.org

Mountain Wilderness

Ekolist.cz

Copyright © 2007-2023

Všechna práva vyhrazena
Tomáš Frank & SHA
Design: K.Karasz & R.Kvasňa
HTML,CSS,PHP: Roman Kvasňa
Optimalizováno pro IE7+8 a FF2+3 rozlišení 1024x768 a vyšší

Krásné hory