316 VÝROČÍ: 29. 10. 1909 vznikla v Polsku horská záchranná služba - Horolezecká abeceda: vzdělávání, bezpečnost, metodika, učebnice, skripta, informace, kurzy
Horolezecká abeceda - ilustrace

VÝROČÍ: 29. 10. 1909 vznikla v Polsku horská záchranná služba


VÝROČÍ: 29. 10. 1909 vznikla v Polsku horská záchranná služba 29.10.2023 Přestože vznik polské horské služby - Gorskie ochotnicze pogotowie ratunkowe (GOPR) se datuje až od roku 1952, navazuje na mnohem starší tradici horského záchranářství v Tatrách. Tam totiž z popudu lékaře Kazimierze Dluskiho a brigádního generála – nadšeného horolezce, jeskyňáře a propagátora lyžařství Mariusze Zaruskiho vzniklo první sdružení horských záchranářů, pozdější Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) již v roce 1909.

Historie horské služby v polských Tatrách je neoddělitelně spojeno s rozvojem cestovního ruchu a vůdcovskou službou v Tatrách na konci devatenáctého století. Samotná horská záchranná služba však vznikla až počátkem století dvacátého, neboť do té doby jejímu vytvoření nebyly příznivé administrativní okolnosti – do polských Tater se vydávali převážně cizinci a místní správa nehodlala na jejich koníčky mrhat časem a prostředky. To se změnilo až po roce 1908, kdy v Tatrách zahynul známý polský hudební skladatel a dirigent – rovněž nadšený horolezec, ale i fotograf a spisovatel Mieczyslaw Karlowicz.

Prvním náčelníkem nově vzniklého záchranářského sboru se stal generál Mariusz Zaruski, který z ní záhy vytvořil efektivní sbor a na jejím vzoru připravoval vytvoření podobných organizací i pro ostatní polská horstva. Po druhé světové válce však původní dobrovolné sbory přestaly efektivně plnit svoji funkci a v roce 1952 byla vytvořena jednotná horská služba pro celé Polsko. Tou bylo Gorskie ochotnicze pogotowie ratunkowe (GOPR), do něhož byla začleněna i původní tatranská horská služba, jako GOPR – Grupa Tatrzańska. Horská služba i nadále procházela normálním vývojem a několika reorganizacemi, získávala zkušenosti i zázemí a za dobu své působnosti si našla své nezpochybnitelné místo ve společnosti i v rozvoji turistického ruchu. K poslední významné reorganizaci došlo v devadesátých letech minulého století, kdy se od GOPR oddělila tatranské skupina, která se vrátila ke svému k tradičnímu názvu (TOPR).
V současnosti GOPR a TOPR působí ve všech významných polských pohořích s výjimkou nevelké části Jizerských hor ležících na polském území, které spadají do působnosti krkonošské oblastní skupiny GOPR.
-tof-

Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2010.


Zpět na hlavní stranu

Newsletter

Chcete-li dostávat informace o novinkách na tomto serveru, zadejte prosím Váš email.

Reklama

Nakladatelství Epocha s.r.o.

Nakladatelství Epocha
nabízí ze své produkce:

Reinhold Messner
GOBI
poušť ve mně

Cena při nákupu přes
e-shop je 269 Kč.
Informace a možnost
zakoupení zde

Inzerenti a partneři

Petzl

TENDON - horolezecká a statická lana a příslušenství

Penzion U Skalního potoka

Horyinfo

Specialista na knihy o horách

horoLEZECKÉ průvodce.cz

Sportovní škola BEN

HOROKUPECTVÍ - Knihy a ostatní o horách a lezení

Karavanseráj: libanonská a indická restaurace

Vertical Sport

Krásy Slovenska Online

ČSOP

Přípluv

HedvábnáStezka.cz: chytřejší než velbloud

FelsenWelt

Občanské sdružení Surya

Nadační fond Inka

Himálajské centrum v Praze

BRDY

BRDY.org

Mountain Wilderness

Ekolist.cz

Copyright © 2007-2024

Všechna práva vyhrazena
Tomáš Frank & SHA
Design: K.Karasz & R.Kvasňa
HTML,CSS,PHP: Roman Kvasňa
Optimalizováno pro IE7+8 a FF2+3 rozlišení 1024x768 a vyšší

Krásné hory