229 OSOBNOST: 1. 9. 1766 zemřel v tyrolském Oberperfussu Peter Anich - Horolezecká abeceda: vzdělávání, bezpečnost, metodika, učebnice, skripta, informace, kurzy
Horolezecká abeceda - ilustrace

OSOBNOST: 1. 9. 1766 zemřel v tyrolském Oberperfussu Peter Anich


OSOBNOST: 1. 9. 1766 zemřel v tyrolském Oberperfussu Peter Anich01.09.2023 Peter Anich, synek tyrolského farmáře, je považován za jednoho z nejvýznamnějších průkopníků vysokohorské geografie a kartografie své doby. Vynikající a talentovaný zeměměřič a vývojář kartografických pomůcek, ale i matematik a astronom, proslul především svým kartografickým dílem a podrobným průzkumem velehorských oblastí. Není divu, že je dnes po něm pojmenována nejenom hora, ale i horská chata a observatoř.

.

Peter Anich


Peter Anich
(22. 2. 1723 Oberperfuss - 1. 9. 1766 in Oberperfuss)

Budoucí významný kartograf se, jako zvídavé dítě ze zemědělské pohorské usedlosti, od dětství zajímal o přírodu kolem sebe i o racionalizaci zemědělské výroby, byl však i manuálně zručný. Už jako malý však rovněž projevoval udivující matematický talent, který mu později umožnil stipendium na universitě v Innsbrucku, kde získal teoretické zázemí při studiu matematiky, teoretické i praktické geometrie, mechaniky a zejména astronomie. Zručnost se projevila v rychlém ovládnutí ryteckých i kartografických technik a praktické mechaniky. Záhy proslul jako výrobce různých „mechanických hraček“ od glóbů, přes sluneční i mechanické hodiny včetně kostelních orlojů, až po velké mechanické modely sluneční soustavy.
Nejvíce jej ovšem proslavily vynikající, a dobu předbíhající kartografické práce. Nejvýznamnějším a také nejznámějším dílem, na kterém spolupracoval s dalším vynikajícím kartografem Blasiem Hueberem, je Atlas Tyrolensis, rozsáhlé dílo o dvaceti listech 217,5 x 226 cm mědiritin v měřítku 1 : 103.800, které bylo zpracováno na základě státní zakázky. Neudivuje, že oba kartografové, původem ze zemědělských rodin zde velikou pozornost věnovali především přesnému zobrazení usedlostí, polností, ale i horských pastvin. Pro přesná měření ve velehorských podmínkách pak zručný Anich zhotovil řadu novátorských pomůcek, ale i ustanovil některé, později naprosto standardizované pracovní a výpočetní postupy. Položil tak základy skvělé rakouské školy vysokohorské geodézie.
-tof-

Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2010.


Zpět na hlavní stranu

Newsletter

Chcete-li dostávat informace o novinkách na tomto serveru, zadejte prosím Váš email.

Reklama

Nakladatelství Epocha s.r.o.

Nakladatelství Epocha
nabízí ze své produkce:

Reinhold Messner
GOBI
poušť ve mně

Cena při nákupu přes
e-shop je 269 Kč.
Informace a možnost
zakoupení zde

Inzerenti a partneři

Petzl

TENDON - horolezecká a statická lana a příslušenství

Penzion U Skalního potoka

Horyinfo

Specialista na knihy o horách

horoLEZECKÉ průvodce.cz

Sportovní škola BEN

HOROKUPECTVÍ - Knihy a ostatní o horách a lezení

Karavanseráj: libanonská a indická restaurace

Vertical Sport

Krásy Slovenska Online

ČSOP

Přípluv

HedvábnáStezka.cz: chytřejší než velbloud

FelsenWelt

Občanské sdružení Surya

Nadační fond Inka

Himálajské centrum v Praze

BRDY

BRDY.org

Mountain Wilderness

Ekolist.cz

Copyright © 2007-2024

Všechna práva vyhrazena
Tomáš Frank & SHA
Design: K.Karasz & R.Kvasňa
HTML,CSS,PHP: Roman Kvasňa
Optimalizováno pro IE7+8 a FF2+3 rozlišení 1024x768 a vyšší

Krásné hory