20 VÝROČÍ: 17. 5. 1991 první Čech na Everestu - Horolezecká abeceda: vzdělávání, bezpečnost, metodika, učebnice, skripta, informace, kurzy
Horolezecká abeceda - ilustrace

VÝROČÍ: 17. 5. 1991 první Čech na Everestu


VÝROČÍ: 17. 5. 1991 první Čech na Everestu17.05.2023 Prvním Čechem, který stanul na vrcholu nejvyšší hory světa se stal ostravský horolezec, Leopold „Polda“ Sulovský, který na vrchol vystoupil v italské výpravě s Battistou Bonalim prvovýstupem v severní stěně. Dodnes se jedná o nejhodnotnější český výstup na Mount Everest.

Obálka knihy Krzywon, D., Leopold Sulovský – otevřená výpověď prvního Čecha na nejvyšší hoře světa, Leopold Sulovský, Ostrava 2003
Obálka knihy Krzywon, D., Leopold Sulovský – otevřená výpověď prvního Čecha na nejvyšší hoře světa, Leopold Sulovský, Ostrava 2003

Nutno konstatovat, že tehdy, v době ještě společného Československa se nejednalo o první československý výstup. Na Everestu již před Sulovským stanuli postupně tři Slováci: Zoltán Demján, Josef Psotka a Josef Just.
Po tragickém „Everestu 88“, kdy na svazích hory po zdolání obtížné Boningtonovy cesty v jihozápadní stěně na jižní vrchol Everestu zahynuli slovenští horolezci Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Josef Just šlo o první další československý pokus o nejvyšší horu světa. Zároveň se jednalo o pokus o prvovýstup Nortonovým kuloárem, který dosud odolal řadě pokusů, neboť se jedná o lezecky obtížné partie ve velké výšce.
Sulovský se do italské výpravy, kterou vedl Oreste Forno dostal vlastně náhodou, jako náhradník za onemocnělého řádného účastníka a přestože pro něj výprava nezačínala dobře (sám v základním táboře onemocněl a musel zůstat s antibiotiky na lůžku), byl vybrán do vrcholového družstva, které celé expedici nakonec zajistilo úspěch.

Poznámka:
Téhož dne kdy stanul na vrcholu, tedy 17. 5. 1991 zaznamenal Polda Sulovský pravděpodobně rovněž český výškový rekord ve vykouření cigarety. Zapálil si ve výšce 8.400 m po zdolání Nortonova kuloáru v severní stěně Everestu. Tento rekord je možná i rekordem světovým a dosud nepřekonaným.

-tof-
Repro: archiv www.horolezeckaabeceda.czTento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2009.


Zpět na hlavní stranu

Newsletter

Chcete-li dostávat informace o novinkách na tomto serveru, zadejte prosím Váš email.

Reklama

Nakladatelství Epocha s.r.o.

Nakladatelství Epocha
nabízí ze své produkce:

Reinhold Messner
GOBI
poušť ve mně

Cena při nákupu přes
e-shop je 269 Kč.
Informace a možnost
zakoupení zde

Inzerenti a partneři

Petzl

TENDON - horolezecká a statická lana a příslušenství

Penzion U Skalního potoka

Horyinfo

Specialista na knihy o horách

horoLEZECKÉ průvodce.cz

Sportovní škola BEN

HOROKUPECTVÍ - Knihy a ostatní o horách a lezení

Karavanseráj: libanonská a indická restaurace

Vertical Sport

Krásy Slovenska Online

ČSOP

Přípluv

HedvábnáStezka.cz: chytřejší než velbloud

FelsenWelt

Občanské sdružení Surya

Nadační fond Inka

Himálajské centrum v Praze

BRDY

BRDY.org

Mountain Wilderness

Ekolist.cz

Copyright © 2007-2023

Všechna práva vyhrazena
Tomáš Frank & SHA
Design: K.Karasz & R.Kvasňa
HTML,CSS,PHP: Roman Kvasňa
Optimalizováno pro IE7+8 a FF2+3 rozlišení 1024x768 a vyšší

Krásné hory