122 VÝROČÍ: 11. 2. 1869 podnikl Henry Russell první zimní výstup na Vignemale - Horolezecká abeceda: vzdělávání, bezpečnost, metodika, učebnice, skripta, informace, kurzy
Horolezecká abeceda - ilustrace

VÝROČÍ: 11. 2. 1869 podnikl Henry Russell první zimní výstup na Vignemale


VÝROČÍ: 11. 2. 1869 podnikl Henry Russell první zimní výstup na Vignemale11.02.2024 První zimní výstup na pyrenejskou třítisícovku Vignemale (Pico de Camachinos, 3 298) podnikl již v roce 1869 Henry Patrick Marie, hrabě Russell-Killough, známý výzkumný cestovatel, badatel a průkopník alpinismu v Pyrenejích, kde si připsal více než třicet prvovýstupů. Na tomto výstupu je zajímavé, že se jednalo o jeden z prvních zimních výstupů v Evropě, a je zpravidla považován za počátek zimního horolezectví.


H. Russell, pán hory, před jednou ze svých
H. Russell, pán hory, před jednou ze svých "jeskyní"

Vignemale; nejvyšší hora na francouzské straně Pyrenejí, třítisícovka s druhým největším pyrenejským ledovcem
Vignemale; nejvyšší hora na francouzské straně Pyrenejí, třítisícovka s druhým největším pyrenejským ledovcem

Russellovy
Russellovy "jeskyně" nacházející se nad horní částí ledovce d´Ossoue

Gaskoňec Russell je právem považován za jednoho z významných průkopníků alpinismu v Pyrenejích. Celé mládí cestoval a zlézal hory ve světě. Působil zejména v Severní Americe a Asii (pobýval na Gobi i v indickém Himálaji), ale i Austrálii a na Novém Zélandu. V šedesátých letech devatenáctého století však nastálo zakotvil v Pyrenejích, ke kterým se vztahuje i jeho (pyreneisty často citovaný) výrok: „Alpy vyvolávají hrůzu, Pyreneje nadšení!“
V Pyrenejích také spoluzaložil učenou společnost pro studium hor Société Ramond, která měla řadu atributů horolezeckého spolku, koneckonců vznikla inspirována Alpine Club/em, avšak především se věnovala soustavnému studiu Pyrenejí a podporovala zejména přírodovědný a klimatický výzkum.

Sám Russell se nikdy nepovažoval za sportovce, a z jeho děl je znát meditativního ducha. V průběhu let prozkoumal celý pyrenejský hřeben, aby se nakonec doslova usadil na Vignemale. Na vrcholu Vignemale stanul Russell poprvé v roce 1861 (dvacet let po prvovýstupu v roce 1838), v rámci svého prvního průzkumu Pyrenejí. K hoře se ještě jednou vrátil, a při svém třetím pobytu v oblasti v roce 1869 na její vrchol podnikl svůj první zimní výstup, který vstoupil do dějin jako jeden z vůbec prvních zimních výstupů v Evropě. V každém případě právě tento výstup bývá hodnocen jako přelomový, neboť vzbudil zájem o soustavnější zimní pokusy. Právě proto je dnes hodnocen jako výstup, kterým byla odstartována nová etapa, neboť zimní výstupy patří nesporně k nejnáročnějším formám alpinismu.

V oblasti Vignemale se Russell trvale usadil až o dalších deset let později. Dokonce zde zřídil řadu umělých dutin – své umělé „jeskyně“ vášnivě obhajoval a stavěl je do protikladu k horským chatám, které považoval za znesvěcení velebnosti hor. Ve svých jeskyních přijímal přátele, nechával zde sloužit mše a přijímal zde novináře z Francie i Španělska. Své skalní obydlí vybavil i určitým přepychem. Výjimkou nebyly orientální koberce a skvělé osvětlení. Pro přespávání používal sešitý pytel z ovčích kožešin, jakýsi předchůdce spacích pytlů.
Populární „poustevník z Vignemale“ Russell dokonce obdržel od města Gedres koncesi na dvě stě hektarů Vignemale (na 99 let počínaje rokem 1889 za nájemné 1 frank ročně) a stal se tak „pánem hory“.
-tof-
Foto: Wikipédia – Otevřená encyklopedie; licence wikipedia/commons


Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2010.


Zpět na hlavní stranu

Newsletter

Chcete-li dostávat informace o novinkách na tomto serveru, zadejte prosím Váš email.

Reklama

Nakladatelství Epocha s.r.o.

Nakladatelství Epocha
nabízí ze své produkce:

Reinhold Messner
GOBI
poušť ve mně

Cena při nákupu přes
e-shop je 269 Kč.
Informace a možnost
zakoupení zde

Inzerenti a partneři

Petzl

TENDON - horolezecká a statická lana a příslušenství

Penzion U Skalního potoka

Horyinfo

Specialista na knihy o horách

horoLEZECKÉ průvodce.cz

Sportovní škola BEN

HOROKUPECTVÍ - Knihy a ostatní o horách a lezení

Karavanseráj: libanonská a indická restaurace

Vertical Sport

Krásy Slovenska Online

ČSOP

Přípluv

HedvábnáStezka.cz: chytřejší než velbloud

FelsenWelt

Občanské sdružení Surya

Nadační fond Inka

Himálajské centrum v Praze

BRDY

BRDY.org

Mountain Wilderness

Ekolist.cz

Copyright © 2007-2024

Všechna práva vyhrazena
Tomáš Frank & SHA
Design: K.Karasz & R.Kvasňa
HTML,CSS,PHP: Roman Kvasňa
Optimalizováno pro IE7+8 a FF2+3 rozlišení 1024x768 a vyšší

Krásné hory